Інтерфейс Windows. Робочий стіл Windows

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета

 • навчальна: ознайомлення з інтерфейсом ОС Windows, поняттями папки, файла, шляху до файлів (адресою);
 • виховна: виховувати культури роботи за комп’ютером, обережне ставлення до майна школи;
 • розвиваюча: сприяти розвитку уваги, мислення, пам’яті.

Обладнання

комп’ютер.

Дидактичні засоби

підручники, плакати.

Тип уроку

комбінований.

Хід уроку

Організаційна частина

(2 хв.)

Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності. Організація та перевірка готовності учнів до роботи, створення позитивної емоційної атмосфери, перевірка присутності учнів.

Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів

(2 хв.)

Методи: розповідь. Ми вже познайомилися з історією виникнення Windows і маємо загальну уяву про цю ОС. Необхідним для подальшої роботи з Windows є ознайомлення з її зовнішнім виглядом і прийомами роботи в Windows.

Повторення раніше вивченого матеріалу

(5 хв.)

Питання:

 • Що таке ОС?
 • Які функції ОС?

Розкажіть історію виникнення і розвитку Windows.

Вивчення нового матеріалу

(15хв.)

 • Методи: розповідь, пояснення з елементами бесіди, ілюстрація, показ.

ОС бере на себе функції керування обчислювальними процесами і ресурсами комп’ютера. ОС виступає своєрідним посередником між машиною і користувачем. Щоб спростити користувачеві керування комп’ютером, ОС підтримує інтерфейс користувача. Тут усі команди подаються системі шляхом простих маніпуляцій і вікнами, кнопками, меню, списками тощо.

 • Показ на комп’ютері

Програма, що працює під керуванням ОС Windows, називається Windows-додатком. Наприклад, вікно гри „Сапер”. Зовнішній вигляд програми Windows має назву інтерфейс. Його характеризують основні поняття: вікна, папки, файли. Вікно - прямокутні ділянки на екрані, що призначені для введення інформації від користувача і виведення інформації, отриманої програмою. Вікно - це графічні відображення програм (Windows-додатків), які бачить користувач на екрані. Вікна можуть розкриватися на весь екран або займати лише його частину. Також існують діалогові вікна.

Діалогове вікно - невелике вікно, призначене для взаємодії користувача з програмою. Тут ви можете побачити кнопки, списки, перемикачі. Інші елементи, які належать до кнопок керування.

Для збереження інформації на зовнішніх носіях система Windows організовує інформацію у вигляді файлів. Окремі файли складаються у папки. Причому папки можуть містити як файли, так і вкладені папки.

Папка - сховище різних об’єктів: файлів, папок, образів дисків тощо.

Папки позначаються жовтим прямокутником із виступом у лівому верхньому куті. Системна папка - папка, необхідна для роботи самої системи Windows.

Об’єкт - значок, кнопка, меню, список, межа вікна, саме вікно тощо.

 • Завантаження Windows, знайомство з інтерфейсом

Вмикаючи живлення комп’ютера, ми автоматично завантажуємо Windows. Відразу перед собою ми бачимо „робочий стіл”, де розміщені всі необхідні для роботи програми інструменти - значки папок і додатків. Знизу робочого столу розміщена панель задач. Натиснувши кнопку Пуск, можна почати будь-які дії на комп’ютері.

Позначки на робочому столі називаються піктограмами. Вони символізують різні папки, файли, документи, програми. Окремі піктограми мають у лівому нижньому куті стрілку. Це ярлики.

Чим ярлик відрізняється від системної папки? Системні папки розташовуються на робочому столі самою ОС, без них система не працює. Ярлики створюються користувачем під час його роботи.

Ярлик - невеликий файл, що містить картинку-піктограму і посилання на будь-який об’єкт. Завдяки цьому ми при натисканні ярлика можемо запускати програму або відкривати документ.

Тепер розглянемо системні папки, тобто папки, які є на робочому столі будь-якого комп’ютера, який працює з Windows.

 • МОЙ КОМПЬЮТЕР - додаток для керування файлами і програмами, він забезпечує доступ до всіх дисководів й інших пристроїв комп’ютера.
 • КОРЗИНА - папка, яка призначена для збереження видалених об’єктів.
 • СЕТЕВОЕ ОКРУЖЕНИЕ - інструмент, аналогічний додатку Мой компьютер, однак належить не вашому комп’ютеру, а іншим, підключеним до локальної мережі.
 • Прийоми виділення об’єктів.

Перед тим, як виконати будь-яку дію над об’єктом, його необхідно виділити. Виділений об’єкт підсвічується на екрані зворотніми кольорами. Щоб виділити об’єкт, достатньо клацнути о ньому мишею 1 раз. Щоб виділити групу об’єктів, необхідно скористатися одним з існуючих способів:

 • натисніть клавішу Ctrl і клацніть мишею по кожному з об’єктів, які необхідно виділити;
 • для виділення сусідніх об’єктів натисніть клавішу Shift; потім, утримуючи її натиснутою, клацніть мишею по першому і останньому об’єктах;
 • якщо об’єкти розташовані на прямокутній ділянці робочого столу, клацніть лівою кнопкою миші у вершині прямокутника (не на об’єкті) і, не відпускаючи кнопки, обведіть мишею прямокутник, потім кнопку відпустіть.
 • Перейменування об’єктів

Виділіть піктограму об’єкта, якому необхідно надати нове ім’я. Потім натисніть клавішу F2 або клацніть мишею по самому імені об’єкта. У підсвічений прямокутник введіть нове ім’я. Потім клацніть мишею поза прямокутником. Операції перетягування Drag and Drop. Drag and Drop означає „перетягти і кинути”. Клацніть по об’єкту лівою кнопкою миші, перемістіть зображення об’єкта на нове місце і відпустіть кнопку.

 • Запуск програм

Запуск програм здійснюється подвійним клацанням лівою кнопкою миші на піктограмі програми, папці, ярлику. Залежно від настойки запуск програм вимагає подвійного швидкого клацання або одиночного.

 • Контекстне меню об’єкта

Контекстне меню викликається правою кнопкою миші і містить список можливих дій, які користувач може виконати з даним об’єктом. Воно може містити операції,які можна виконувати лише з даним вікном, а також стандартні операції, які виконуються над будь-яким вікном (відкрити, видалити, перейменувати, властивості). Одна з цих команд завжди виділена жирним шрифтом. Це означає, що запустити цю команду на виконання можна натисненням клавіші Enter.

 • Інструкція

Знайомство з інтерфейсом Windows. Робота з об’єктами робочого столу. Увімкнути комп’ютер і завантажити Windows. Виконати прийоми виділення об’єктів трьома способами. Створити на робочому столі об’єкт-папку і назвати її Моя (за допомогою контекстного меню). Перейменувати об’єкт Моя у Файл. Видалити у його назві 3 літеру. Надати об’єкту початкової назви. Виконати операції перетягування. Побудувати з піктограм об’єктів прямокутник. Розташувати піктограми наступним чином: по лівому краю знаходяться системні папки, по лівому - усі решта. Створити копію ярлика папки Мои документы. Копія автоматично повинна мати назву Копия Мои документы. Видалити копію ярлика.икличте контекстне меню та впорядкуйте значки робочого столу:

 • за ім’ям;
 • автоматично.

Установити режим одиночного клацання. Виконати таку послідовність - вікно Мой компьютер - меню Сервис - Свойства папки - вкладка Общие - кнопка Настройка - опції Открывать одним щелчком, выделять указателем - закрити вікно. Переконатися на практиці, що встановлений режим одиночного клацання. Установити режим подвійного клацання.

Здати готову роботу вчителю.

Вимкнути комп’ютер.