Використання формул і операцій при опрацюванні табличних даних

Тема: Використання формул і операцій при опрацюванні табличних даних.

Мета: Ознайомити учнів із логічними формулами в ЕТ, формулами для проведення обчислень та аналізу даних. Навчити опрацьовувати інформацію в ЕТ за допомогою логічних формул, застосовувати це для розв’язування конкретних практичних задач.

Базовi поняття й термiни: формула, функція, абсолютна адреса, відносна адреса. Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І.Вступна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому.
  2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІIІ. Актуалізація теми уроку.

1. Як ви думаєте, для чого потрібні формули в Exel?
  2. Як, по вашому, для чого можна використовувати умови при обчисленнях та розрахунках?
  3. Які слова використовуються в умовах?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Формула - це сукупність операндів, з'єднаних між собою знаками операцій і круглих дужок. Операндом може бути число, текст, логічне значення, адреса клітинки (посилання на клітинку), функція. У формулах розрізняють арифметичні операції і операції відносин.

Excel допускає арифметичні операції "+" - додавання, "-" - віднімання, "*" - множення, "/" - ділення, "^" - піднесення до степеня; операції відносин: ">" - більше, "<" - менше , "=" - так само, "<=" - менше або дорівнює, "> =" - більше або дорівнює, "<>" - не дорівнює.

Арифметичні операції і операції відносин виконуються над числовими операндами. Над текстовими операндами виконується єдина операція "&", яка до тексту першого операнда приєднує текст другого операнда. Текстові константи у формулі обмежуються подвійними лапками. При обчисленні формули спочатку виконуються операції у круглих дужках, потім арифметичні операції, за ними операції відносин. Адреса клітинки включає ім'я колонки і номер рядка. Адреси клітинок (посилання на клітинки) можна використовувати у формулах. Можливі відносні, абсолютні і змішані посилання. Посилання, що включає ім'я колонки і номер рядка, є відносною. При копіюванні формули, а також редагуванні листа таке посилання буде модифікуватися. В абсолютних посиланнях перед ім'ям колонки і номером рядка стоїть символ $. Такі посилання не модифікуються. У змішаних посиланнях абсолютною є назва колонки і відносною - номер рядка, або навпаки (наприклад, $ А1, А $ 1). У них модифікується тільки відносна частина посилання.

У формулі може бути посилання на діапазон комірок. Діапазон може бути тільки прямокутним. Вказуючи діапазон комірок, задають адресу верхньої лівої комірки і через двокрапку - адреса нижньої правої клітинки. Якщо у формулі є посилання на клітинки, які знаходяться на іншому листі, то посилання повинне містити ім'я аркуша, знак оклику та адресу клітинки: наприклад, лист! А1. Опції.

Excel містить більше 400 вбудованих функцій. Функція має ім'я і список аргументів у круглих дужках. Аргументами можуть бути числові та текстові константи, клітинки, діапазони клітинок. Деякі функції доступні лише тоді, коли відкрита відповідна надбудова. Ввести функції у формулу можна вручну або з використанням майстра функцій.

Для роботи з майстром функцій слід натиснути кнопку «Майстер функцій» панелі інструментів «Стандартна» або виконати команду «Вставка-Опції». При цьому відкривається діалогове вікно «Майстер функцій крок 1 з 2», в якому можна вибрати категорію функцій. При виборі категорії в поле «Функція» виводиться список функцій даної категорії. У цьому списку можна вибрати потрібну функцію. У рядку стану виводиться короткий опис функції.

Після вибору функції треба натиснути кнопку «Далі», в результаті чого відкриється вікно діалогу «Майстер функцій крок 2 з 2», в якому можна вказати аргументи функції.

У полі «Значення» виводиться значення функції при зазначених аргументах. Після натискання кнопки «Готово» формула вставляється в активну клітинку.

V. Практична робота на ПК.

1. Знайти суму цілих чисел від 10 до 50.(числа руками не вводити). Розв’язок має мати наступний вигляд:

Assassa.jpg

1. Занести дані до таблиці за зразком .
  2. Розрахувати загальну площу і кількість населення всього світу.

Dddssdsdsds.jpg

1. Розрахувати за формулами відсоток площі кожного регіону. (Зробити комірку D7 активною. Занести формулу «=С7/$С$12». За допомогою маркера заповнення скопіювати цю формулу на діапазон D7: Dll. Вибрати для цього діапазону формат — Процентный, встановити 2 десяткові знаки).
  1. Розрахувати за формулами відсоток населення кожного регіону

VI. Закріплення вивченого.

Що ми вивчали? Змагання мiж групами — по черзі відповідають на зипитання. Група, яка назвала бiльше понять, отримує додатковий бал.

VІ. Домашнє завдання

Повторити §1 – §3 ст.379-392 Інформатика 10-11 (І.Т. Зарецька, Б.Г. Колодяжний, А.М. Гуржій, О.Ю. Соколов)

VІI. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу --lashta_ap 23:39, 27 лютого 2011 (UTC)