Призначення операційної системи (3 .5)

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета: навчальна: ознайомлення учнів з функціями та складом операційної системи, класифікацією операційних систем. Ознайомлення з основними об’єкти робочого столу. виховна: виховувати культуру роботи за комп’ютером, бережливе ставлення до комп’ютерної техніки, майна школи; розвиваюча: сприяти розвитку уваги, мислення, пам’яті.

Обладнання: комп’ютер плакат

Дидактичні засоби: підручники, плакати, інструкції.

Тип уроку: засвоєння нових знань.


Організаційна частина

Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності. Організація та перевірка готовності учнів до роботи, створення позитивної емоційної атмосфери, перевірка присутності учнів.

Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.

Методи: розповідь, бесіда, приклад. Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з операційною системою

Вивчення нового матеріалу.

Методи: розповідь, пояснення з елементами бесіди, ілюстрація.

Поняття операційної системи. Її функції.

Поняття ОС звичайно визначається через функції, які вона виконує. Однак іноді простіше пояснити: не "навіщо потрібна операційна система", а "що було б, якби її не існувало". Якби не було ОС, то з комп'ютером було б дуже складно спілкуватися. Скажімо, програміст мав би створювати програму не на якійсь зручній мові програмування, а на мові машинних кодів. Відсутність ОС загнала б у глухий кут і будь-якого користувача. В його розпорядженні не виявилося б сучасних засобів керування апаратурою (дисками, мишею, принтером) і звичних програмних додатків (ігор, антивірусів, графічних редакторів тощо). Операційна система - це сукупність програм, які призначені для керування ресурсами комп'ютера й обчислювальними процесами, а також для організації взаємодії користувача з апаратурою.. Зупинимося докладніше на кожній із функцій ОС.

 • Перша функція ОС - керування ресурсами комп'ютера та їх розподіл.

Ресурси - це логічні й фізичні компоненти комп'ютера: оперативна пам'ять, місце на диску, периферійні пристрої, процесорний час тощо. Керування ресурсами полягає, наприклад, у тому, що ОС: розпізнає й обробляє команди, що надходять з клавіатури; керує роботою дисків; готує інформацію для виведення на екран монітора або на принтер тощо. При цьому ОС намагається оптимальним способом розподіляти ресурси між різними завданнями, що виконуються.

 • Інша функція ОС - керування обчислювальними процесами. Обчислювальним процесом (або завданням) називається послідовність дій, яка задається програмою. Переважна більшість сучасних програм сконструйовані так, що вони можуть виконуватися тільки за наявності операційної системи. У принципі, функції керування процесами можна було б передати кожній прикладній програмі, але тоді програми були б набагато більшими та складнішими. Тому зручніше мати на комп'ютері одну керуючу програму - операційну систему, послугами якої користуватимуться всі інші програми.

Для виконання третьої функції ОС - забезпечення взаємодії користувача з апаратурою - служить інтерфейс користувача ОС. До складу інтерфейсу користувача входить також набір сервісних програм - утиліт. Утиліта - це невелика програма, що виконує конкретну сервісну функцію. Утиліти звільняють користувача від виконання рутинних і часом досить складних операцій. Сучасні ОС надають користувачеві широкий спектр сервісних послуг. Чим досконалішою є ОС, тим зручніше у ній працювати користувачу. Для IBM-сумісних ПК створено багато ОС, серед яких найпопулярнішими є * DOS,

 • Windows,20DTCAA3W98MCAPPHBJRCASK04H2CA3L12VUCA88TYOECAZRZP9LCAULM2RVCAX6F7NYCAUZSSR5CAQW6F5UCA2RRTY9CA37YV4ZCA736R3PCASVKKR2CA6CS52ACA5L8P07CAUBL74UCA0436VACAXI49PV.jpg
 • OS/2,Wqw.jpg
 • UNIX Unix.jpg
 • Linux та інші.11.jpg

Для роботи на ПК найчастіше використовуються системи класу Windows (95, 98, ME, NT, 2000, ХР, Vista) і MS-DOS.

Коротка інформація. OS / 2 - операційна система фірми IBM. Особливою популярністю як домашня ОС ніколи не користувалася, залишаючись в тіні Windows. OS / 2 являє собою самостійну лінію розвитку операційних систем, відрізняючись від Windows NT істотно меншою вимогливістю до ресурсів комп'ютера, а від Linux / Unix - принципової різниці у підході до розробки і більшою схожістю графічного інтерфейсу користувача з Windows.


Windows Vista - операційна система для настільних ПК (десктопів) і ноутбуків, створена компанією Microsoft і випущена в 2006 році.

Vv.jpg Vista прийшла на зміну попередньої версії для користувача ОС (Windows XP), але не змогла повністю її замінити - безліч користувачів (особливо в корпоративному сегменті) залишилися вірні Windows XP. Існує кілька версій Windows Vista, орієнтованих на різні категорії користувачів. Home Basic і Home Premium - операційні системи для домашніх користувачів. Business призначена для корпоративних клієнтів, ділових людей і т. д. Vista Ultimate - сама функціональна і дорога версія цієї ОС.

Класифікація ОС

 • ОС одного користувача і ОС багатьох користувачів;
 • однозадачні ОС і багатозадачні ОС.

Однозадачні системи (вони, як правило, для одного користувача) допускають тільки послідовне виконання завдань: у кожний момент часу виконується тільки одне завдання. Зрозуміло, що ефективність використання ресурсів комп'ютера при цьому є невисокою. Однозадачний режим був характерний для перших ЕОМ. При роботі в цьому режимі центральний процесор змушений був простоювати, очікуючи, наприклад, закінчення виведення на зовнішній друкувальний пристрій або введення додаткових даних. Практично всі сучасні ОС підтримують багатозадачний режим, при якому можливе паралельне виконання завдань і розподіл ресурсів комп'ютера між завданнями. Однозадачною ОС є розглянута тут система MS-DOS. До сучасних багато-задачних систем належать усі ОС класу Windows 95 і вище. Типовим прикладом ОС багатьох користувачів є система UNIX, що встановлюється на комп'ютерах у великих офісах, банках, страхових компаніях тощо.

Модулі MS-DOS та їх призначення

Ty.jpg Операційні системи спочатку розглянемо на прикладі системи MS-DOS. Ця ОС була розроблена в 1981 р. фірмою Microsoft і призначалася для перших IBM PC. З чим пов'язана назва «MS-DOS»? Річ у тому, що система MS-DOS зберігається на дисковому накопичувачі, і з цього накопичувача має бути зроблено завантаження ОС. Скорочення MS-DOS означає Microsoft Disk Operation System - дискова операційна система фірми Microsoft. Нині розроблено багато версій MS-DOS, найпопулярнішою є MS-DOS 6.22. Зазначимо, що позначення версії будь-якої програми складається з назви програми і номера розробки. Перша версія має, як правило, номер 1.0, а наступні - вищі номери. Windows 98 - популярна операційній система для персональних комп'ютерів. Попередником Windows 98 є ОС Windows 95, ці дві системи коротко позначаються як Windows 9. х. Вони істотно відрізняються від уже відомої вам операційної системи MS-DOS як за функціями, що вони виконують, так і за інтерфейсом користувача. Сьогодні є новіші версії Windows -Windows ME (повна назва Windows Millennium Edition), Windows 2000 і Windows XP. Інтерфейс цих систем подібний до Windows 98.

Windows XP і її версії.

Windows XP – достатньо нова ОС, де, окрім вже звичного для ОС серії Windows дружнього інтерфейсу, значної уваги до мультимедіа-додатків, забезпечення роботи в Internet, велику увагу приділено безпеці даних та забезпеченю відмовостійкості ОС. З огляду на прагнення виробника охопити якомога більший ринок, Windows ХР була випущена у трьох різних версіях.

 • Windows XP Professional G5O8CAT7XQXECAEX6K1RCACYIABECA0OTS7LCAB0GNOPCAFPU22SCA8G2X69CAWMUGAXCA21YBMVCASELXE7CAULDFI7CAH0F0N9CAS04E48CAENZOY1CAQ4YK9UCA8ZXNXBCAMF08GECAA9WIC3CASXNHUH.jpg– яка призначена для корпоративного використання. Насправді ця версія ОС може успішно працювати на домашньому комп’ютері(навіть не під’єднаному до мережі ), тільки при цьому певні можливості ОС (зокрема сервіси, що забезпечують роботи з мережевими модемами) не будуть задіяні.
 • Windows XP Home EditionH.jpg – яка призначена для використання на домашніх ПК. В цій версії наголос зроблено о перш за все на ті сервіси, які буде використовувати рядовий користувач для розваги та організації вільного часу. Звідси й розширені можливості роботи з мультимедіа та Internet.
 • Windows XP 64-Bit Edition64.jpg - яка призначена для роботи на комп’ютерах, які підтримують 64-бітну обробку. Вони застосовуються там де необхідна оперативна пам'ять великого обсягу (робота з тривимірною анімаційною графікою, звуком тощо)

Особливості систем Windows

Нагадаємо, що операційна система бере на себе функції керування обчислювальними процесами і ресурсами комп'ютера: дисками, пам'яттю, мишею, принтером тощо. ОС - це ніби «посередник» між комп'ютером і користувачем. Щоб користувачеві спростити керування комп'ютером, операційна система підтримує інтерфейс користувача. Інтерфейс Windows 9х називають ще графічним інтерфейсом. Він перевершує відомі оболонки MS-DOS мальовничістю оформлення та зручністю роботи. Всі команди видаються операційній системі шляхом простих маніпуляцій із вікнами, кнопками, меню, списками тощо. Крім зручного інтерфейсу, система Windows має чимало інших позитивних якостей. Вона забезпечує узгодження комп'ютера з периферійним устаткуванням і з програмним забезпеченням. Системи Windows сумісні з величезною кількістю програм, які були розроблені раніше для MS-DOS і для попередніх версій Windows. Завдяки цьому користувач може працювати з усіма старими програмами, перебуваючи у сучасному інтерфейсі Windows. Ця особливість Windows називається апаратною і програмною сумісністю.

Вихід із системи і вимикання комп'ютера

Розпочинаючи роботу в Windows, ви маєте заздалегідь знати, як грамотно вимкнути комп'ютер. Загальне правило таке: по завершенні роботи в Windows потрібно спочатку вийти із системи і тільки потім відключити живлення. Виконується це в такий спосіб. Клацніть мишею по кнопці Пуск і виберіть у меню, яке з'явилося (воно називається головним меню), опцію Завершение работы. У наступному діалозі (мал. 21.4) клацніть по опції Выключить компьютер (якщо вона не позначена) і натисніть кнопку ОК

Закріплення нового матеріалу.

Фронтальне опитування

 • 1. Що називається операційною системою?
 • 2. Що таке ресурс?
 • 3. Утиліта – це..?
 • 4. Які ознаки ОС ви знаєте?
 • 5. Назвіть модулі MS-DOS та їх призначення?
 • 6. Що таке графічний інтерфейс?
 • 5. Підведення підсумків уроку.

Домашнє завдання.

Опрацювати конспект, підручник Гаєвський О. Ю. „Інформатика 7-11 класи”: §31, с.169, §32, с.173 – 178, §33, с.180 – 183.

Закінчення уроку.

Підведення підсумків уроку, аналіз позитивних і негативних моментів у роботі учнів, пояснення шляхів усунення недоліків. Повідомлення оцінок за урок, їх аргументація. Приведення в порядок робочих місць.