Соціальна мережа

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Соціальна мережа

  • В інтернеті:

Соціальна мережа - інтерактивний багатокористувацький веб-сайт, контент якого наповнюється самими учасниками мережі. Сайт являє собою автоматизоване соціальне середовище, що дозволяє спілкуватися групі користувачів, об'єднаних спільними інтересами. До них відносяться і тематичні форуми, особливо галузеві, які активно розвиваються останнім часом.

  • В соціології:

'Соціальна мережа - соціальна структура, що складається з групи вузлів, якими є соціальні об'єкти (спільнота, соціальна група, людина, особа, індивід).


Socmer.jpg

Загальна інформація про соціальні мережі

Приклад відображення схеми зв'язків в соціальних мережах. В соціальній мережі зліва, індивід, позначений блакитним кольором, має найбільше зв'язків в середині своєї соціальної мережі. В ідеальній ситуації, він мав би бути лідером або керівником групи або організації. Індивіди, позначені зеленою фарбою мають зв'язки із іншими соціальними групами, і можуть виступати в ролі передавачів інформації між мережами.

Теорія соціальних мереж розглядає соціальні взаємовідносини в термінах вузлів та зв'язків. Вузли є відособленими акторами в мережах, а зв'язки відповідають стосункам між акторами. Може існувати багато типів зв'язків між вузлами. В найпростішій формі, соціальна мережа є відображенням всіх зв'язків, які мають відношення до дослідження, між вузлами. Мережі можуть використовуватись для встановлення соціального капіталу окремих акторів. Ці концепції часто відображаються на діаграмі соціальної мережі, на якій вузлам відповідають точки, а зв'язкам — лінії.

Форма соціальної мережі допомагає визначити ступінь своєї корисності для її учасників. Менші, зв'язаніші мережі можуть бути менш корисними для своїх учасників, ніж мережі з багатьма слабкими зв'язками з особами ззовні від основної мережі. «Відкритіші» мережі, з багатьма слабкими зв'язками та соціальними взаєминами, вірогідніше будуть пропонувати нові ідеї та можливості для своїх учасників, аніж зачинені мережі з багатьма надлишковими зв'язками. Іншими словами, група знайомих друзів, які спілкуються лише один з одним вже володіють спільними знаннями та можливостями. Група осіб, із зв'язками з іншими соціальними спільнотами, вірогідно, отримуватимуть доступ до ширшого діапазону інформації. Для досягнення успіху, індивідам краще мати зв'язки з декількома мережами, аніж багато зв'язків в межах однієї мережі. Аналогічно, індивіди можуть впливати, або діяти в ролі брокера в середині своїх соціальних мереж з'єднуючи дві мережі, в яких відсутні безпосередні зв'язки (має назву заповнення соціальних дір).

Сила теорії соціальних мереж у її відмінності від традиційних соціологічних наук, згідно з якими вважається, що саме атрибути окремих акторів — дружність або недружність, рівень інтелекту, тощо — відіграють основну роль. У теорії соціальних мереж використовується інший погляд, коли атрибути окремих акторів менш важливі, аніж стосунки та зв'язки з іншими акторами в мережі. Цей підхід виявився корисним при поясненні багатьох реальних явищ, але залишає менше простору для індивідуальних дій, можливостей індивідів впливати на свій успіх, так як багато залежить від структури їхньої мережі.

Соціальні мережі, також, використовувались для дослідження того, як взаємодіють компанії, характеризуючи багато неформальних зв'язків, які поєднують між собою представників керівництв, а також асоціації та зв'язки між окремими робітниками в різних компаніях. Ці мережі дають можливості компаніям збирати інформацію, утримувати конкуренцію та, навіть, таємно змовлятись про встановлення цін або політик.

Social network.svg.png


Коротка історична довідка

'Першим веб-сайтом, який пропонував можливості роботи із соціальними мережами, був classmates.com, який з'явився в 1995 році. У слід за ним, в 1997 році з'явився sixdegrees.com. Починаючи з 2001 року почали з'являтись сайти, в яких використовувалась технологія під назвою "Коло друзів". Ця форма соціальних мереж, яка широко використовується у віртуальних спільнотах, набула широкої популярності в 2002 році та розквітнула з появою сайту Friendster. Наразі, існує більш ніж 200 сайтів з можливостями організації соціальних мереж. Популярність цих сайтів постійно зростала, і в 2005 році було більше переглядів сторінок сайту MySpace, а ніж сайту Google. Google також пропонує сайт з можливостями роботи із соціальними мережами orkut, який з'явився в 2004 році. Соціальні мережі почали розглядатись як складова інтернет стратегії, приблизно в той самий час: в березні 2005,з'явився Yahoo!А в липні 2005 News Corportaion запустила MySpace. В цих спільнотах, спочатку, група перших користувачів надсилає запрошення членам власних соціальних мереж приєднатись до спільноти сайту. Нові члени повторюють цей процес, збільшуючи загальну кількість учасників та зв'язків в мережі. Сайти, також, пропонують такі можливості, як автоматичне оновлення адресних книг, перегляд особистої інформації один одного, утворення нових зв'язків за допомогою «служб знайомств» та інших форм соціальних зв'язків у мережі. Соціальні мережі також можуть організовуватись навколо ділових стосунків, як, наприклад, у випадку LinkedIn. Змішування мереж — це підхід до соціальних мереж, який комбінує особисті зустрічі та елементи комунікації в мережі. MySpace, наприклад, будується на основі незалежних музичних та святкових сцен, а Facebook віддзеркалює університетські спільноти. Нові соціальні мережі в Інтернеті все більше зосереджуються у певних галузях, наприклад, на мистецтві, спорті, автомобілях та навіть пластичній хірургії. Більшість із соціальних мереж в Інтернеті є публічними, дозволяючи будь-кому приєднатись. Деякі організації, такі як великі корпорації, також мають доступ до приватних служб соціальних мереж, наприклад Enterprise Relationship Management. Вони встановлюють ці програми на власних серверах та надають можливість робітникам оприлюднювати свої мережі контактів та відносин із зовнішніми особами та компаніями.

Picture 453.jpg

Соціальні мережі в бізнесі

'Соціальні мережі вже давно захопили розуми звичайних користувачів інтернету, і тепер прийшла черга бізнесу. Розмови про застосування даного інструменту в бізнесі велися досить давно, але впроваджувати подібні інновації не поспішали. Технології удосконалювалися, розмов ставало все більше, і це призвело до появи перших успішних прикладів. Одним з перших серйозних і цікавих прийомів стало впровадження соціальних мереж у бізнес-стратегію американської компанії Cisco Systems, Inc - лідера мережевих технологій для мережі інтернет. Фахівці цієї компанії працюють в різних країнах світу, що неминуче викликає проблеми комунікації. Для передачі дуже важливої інформації співробітникам цієї компанії доводилося скликати дводенні конференції з необхідними фахівцями з різних країн, що, було дуже незручно і, найголовніше, вимагало значних грошових коштів. В результаті в рамках ініціативи cisco 3.0 з'явилося рішення цієї проблеми - внутрішня корпоративна соціальна мережа, в якій містилася вся необхідна інформація і були закладені різні способи комунікації всередині компанії, що було особливо зручно співробітникам з різних країн. У цій соціальній мережі є внутрішні корпоративні блоги, навчальні матеріали, енциклопедії та інші елементи соціальних мереж. У тому ж 2007 році у cisco був відкритий "центр комунікаційної компетенції" (Communications Center of Excellence, CCoE) для допомоги співробітникам цієї компанії по використанню цієї соціальної мережі і всіх її переваг. Крім вирішення проблеми комунікації, соціальна мережа вирішує ще багато інших проблем, наприклад, з її допомогою співробітники активно спілкуються між собою, дізнаються про успіхи один одного, добре йде процес командоутворення і згуртування колективу. Ця компанія на своєму прикладі довела ефективність таких інструментів як соціальні мережі в різних бізнес-процесах. Це тільки один з перших кроків на шляху впровадження подібних інструментів у бізнес, як в цій конкретній компанії, так і в багатьох інших. Не можна забувати і про інше застосування соціальних мереж в бізнесі - це отримання інформації: про споживачів, про конкурентів, про працівників, про претендентів та про багато іншого.

Аналіз соціальних мереж (має відношення із теорія мереж) перетворився на основний метод досліджень в сучасній соціології, антропології, географії, соціальній психології, інформатиці та дослідженні організацій, а також поширену тему для досліджень та дискусій. Дослідження в декількох академічних сферах показали, що соціальні мережі діють на багатьох рівнях, починаючи від родин, і закінчуючи цілими націями, та відіграють важливу роль в тому, як розв'язуються проблеми, працюють організації, та досягають успіху на шляху до власних цілей індивіди.

Соціальними мережами називають також інтернет-програми, які допомагають друзям, бізнес-партнерам або іншим особам спілкуватись та встановлювати зв'язки між собою використовуючи набір інструментів. Ці програми, відомі як «Онлайнові соціальні мережі», стають дедалі популярнішими.[1]

Небезпеки

'Багато людей не розуміють, що інформація, розміщена ними в соціальних мережах, може бути знайдена і використана ким завгодно, у тому числі не обов'язково з добрими намірами. Інформацію про учасників соціальних мереж можуть знайти їх роботодавці, батьки, діти, колишні або справжні дружини або чоловіки, збирачі боргів, злочинці, правоохоронні органи і так далі.

'Наприклад, відомий випадок, коли злочинниця шукала зовні схожих на себе жінок, вбивала їх і продавала їх квартири. Жінка розшукувала своїх двійників на сайті "Однокласники", "В контакті" та інших соціальних мережах. Майбутні жертви і не припускали, що їхня зовнішність стане для них страшним вироком.

'Збирачі боргів іноді використовують соціальні мережі, щоб знайти неплатників або отримати відомості про їхнє майно.

'Деякі роботодавці забороняють користуватися соціальними мережами - не тільки заради економії, а й щоб перешкодити витоку інформації.

Популярні соціальні мережі

http://vkontakte.ru/ http://vkontakte.ua/ http://www.odnoklassniki.ru/ http://www.odnoklassniki.ua/ http://www.hurtom.com http://politiko.com.ua/ http://mail.ru/ https://twitter.com/ https://www.facebook.com/


Джерела інформації

http://ru.wikipedia.org/wiki/Социальная_сеть http://www.genon.ru/GetAnswer.aspx?qid=7b442c2d-5c38-4a73-b8ff-d6b8066de096 http://forum.forua.org/index.php?topic=103.0