Форматування тексту. Практична робота № 9. Введення, редагування й форматування тексту

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Домська Марія Рорманівна


Мета: Сформувати поняття та вивчити загальні принципи форматування тексту; вивчити параметри форматування таких об’єктів текстового документа, як символ та абзац; вивчити інструменти панелі Форматування, елементи діалогових вікон Шрифт та Абзац. Виховувати інформаційну культуру учнів, розвивати навики свідомого й раціонального використання програмних засобів.


ХІД УРОКУ


І. Організаційна частина

1) привітання з учнями 2) перевірка присутності учнів на уроці 3) повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Скажіть чим відрізняється форматований текст від неформатованого? Отже, саме форматування дозволяє надати тексту привабливий вигляд, виділити окремі частини тексту для їх кращого подання та запам’ятовування, розмістити текст на сторінці тощо.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

Процес оформлення зовнішнього вигляду документа в цілому чи його фрагментів називають форматуванням. Перш ніж форматувати текст, потрібно його виділити. Ми розглянемо форматування шрифту та абзаців.

А) Форматування шрифту

 1. Виберіть команду Формат Шрифт, щоб відкрити діалогове вікно "Шрифт" У списку "Шрифт" представлені назви існуючих шрифтів. Прокрутіть список і виберіть потрібний.
 2. У списку "Розмір" зазначений розмір поточного шрифту. Виберіть новий розмір з списку чи введіть число в текстовому полі. У вікні "Зразок" з'явиться вигляд обраного шрифту.
 3. Натніть кнопку ОК.
 4. Для швидкого форматування символів використовується також панель інструментів Форматування. На цій панелі Ви можете змінити шрифт виділеного фрагмента тексту, вибираючи зі списку — «Шрифт» ім’я потрібного шрифту. Для зміни розміру шрифту виділеного фрагмента тексту виберіть зі списку — «Розмір шрифту» величину потрібного розміру. Можна також змінити зображення шрифту виділеного фрагмента тексту, натискаючи кнопки — «Напівжирний», — «Курсив», — «Підкреслений».

Б) Форматування абзацу тексту

Текст документа складається з абзаців, абзац закінчується натисканням клавіші <Enter>.

 1. Виберіть команду Формат Абзац..., щоб відкрити діалогове вікно "Абзац", потім натисніть на корінці вкладки "Відступи і інтервали" В області "Відступ" натискайте стрілки біля текстових полів "зліва" і "справа", щоб збільшити чи зменшити відступ. Для виділення першого рядка абзацу за допомогою відступу чи для створення "висячого рядка" натисніть на стрільці текстового поля “перший рядок”, потім укажіть величину відступу в текстовому полі. Область "Зразок" показує, як виглядають у документі поточні установки.
 2. Натисніть кнопку ОК. Нові установки будуть застосовані до усіх виділених абзаців або до нового тексту.

Вирівнювання тексту за допомогою діалогового вікна "Абзац" Вирівнювання — це засіб форматування, при якому ліві і праві краї рядків тексту розташовані уздовж умовно вертикальних ліній. Word пропонує чотири види вирівнювання.

 1. • По лівому краю — вирівнює ліві краї рядків.
 2. • По правому краю — вирівнює праві краї рядків.
 3. • По ширині — вирівнює одночасно ліві і праві краї рядків.
 4. • По центру — установлює центр кожного рядка між лівим і правим полем.

Це найбільш поширений спосіб вирівнювання тексту – вирівнювання по ширині. Вирівнюються одночасно ліві і праві краї рядків абзацу за рахунок вставки додаткових пробілів між словами і буквами. Якщо Ви використовуєте для зміни вирівнювання діалогове вікно, виділіть потрібні абзаци, а потім зробіть наступне:

 1. Виберіть команду Формат Абзац, щоб відкрити діалогове вікно "Абзац"
 2. Зі списку, що розкривається, "Вирівнювання" виберіть потрібне.
 3. Натисніть кнопку ОК.

Швидке форматування абзаців Швидке форматування абзаців може виконуватися за допомогою панелі Форматування, що містить необхідні кнопки вирівнювання абзацу. На цій панелі Ви можете здійснити такі дії: Збільшити (зменшити) відступ обраного абзацу, зсовуючи його до наступної (попередньої) позиції табуляції. З цією метою натисніть кнопку — «Збільшити відступ» ( — «Зменшити відступ»). Вирівняти текст абзацу або виділений текст: по лівому полю можна за допомогою кнопки — «По лівому краю», по центру — кнопки — «По центру», по правому полю — кнопки — «По правому краю», по обом краях — кнопки — «По ширині».

ІV. Самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою вчителя.

Практична робота № 9 на ст.249 підручника.

V. Домашнє завдання

Підготувати відповіді на питання для роздумів з підручника (ст. 250